4817

OYUNCAK SEÇİMİ ÇOCUĞUN EĞİTİM BAŞARISINDA DA ROL OYNUYOR.

OYUNCAK SEÇİMİ ÇOCUĞUN EĞİTİM BAŞARISINDA DA ROL OYNUYOR.
 
Uzmanlar, oyuncak konusunda çocuktan önce anne babayı eğitmek gerektiğine işaret ediliyor. Bazen çok iyi niyetle, çocuğumuz mutlu olsun diye aldığımız bir oyuncak, çocuğun yaş grubu ve gelişim evreleri için uygun değilse bu, çocuğun ileriki aşamalarda gelişim evrelerine de engel olabiliyor. Özellikle 0-3 yaş döneminin çocuğun hem kişilik yapısının, hem düşünce yapısının oluştuğu dönem olması nedeniyle bu yaşta alınan oyuncağın özenle seçilmesi gerektiğine dikkat çekilmektedir. Alınan her oyuncağın çocuğun geleceğine yön verdiğini ifade edilmektedir.
 
OYUNCAK SİLAH İLERİDE YASA DIŞI İŞLERE BULAŞMASINA NEDEN OLABİLİRMİ?
 
"Örnek verildiğinde; üniversite sınavında paragraf soruları her öğrencinin çok ciddi sıkıntı yaşadığı sorular. Paragrafı okursunuz, soruya geldiği zaman tekrar paragrafa dönme ihtiyacı hissedersiniz çünkü çocuk kısa bellek, uzun bellek çalışması yapmamış. İşte söz konusu olan bellek çalışması oyuncaklarda mevcut. Benzeri durum silah vb. oyuncaklar için geçerli. Bu tür oyuncaklar onun ileride yasa dışı işlere bulaşmasına bile neden olabilir. Bu gibi şeylerin raflara bile konulmaması gerektiği belirtiliyor."
 
UZMANLARDAN ÇOCUK YAŞINA GÖRE OYUNCAK ÖNERİLERİ
 
0-6 ay: Çıngıraklar ve müzikli oyuncaklar. Yumuşak, sıkınca ses çıkaran oyuncak ve toplar. Kırılmaz aynalar, dişlikler, parlak resimler, kumaş kitaplar, birbirine geçen plastik halkalar.
 
7-12 ay: Kırılmaz aynalar, dişlikler, karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, büyük tüylü oyuncaklar, itme-çekme oyuncakları.
 
1-2 yaş: Kırılmaz aynalar, dişlikler, karton bebek kitapları, kapağı açılınca içinden çeşitli nesneler fırlayan kutular, büyük tüylü oyuncaklar, itme-çekme oyuncakları. Bebek arabaları. Üç tekerlekli bisiklet. Legolar, küpler, içi çe geçirerek şekiller üretebileceği oyuncaklar. Yapbozlar. Rakam/sayma oyuncakları. Oyun hamuru. Basit kısa öykülerin yer aldığı kitaplar.
 
3-6 yaş: Küçük trenler, akülü arabalar. Renk, şekil ve resme göre eşleştirme oyuncakları. Her türlü ritim enstrümanı, piyano. Çeşitli boya kalemleri, resim kağıtları. Basit video oyunları. Oyuncak daktilo veya bilgisayar. Resimli kitaplar, alfabe kitapları, tanıdık yerleri ve kişileri anlatan kitaplar, gerçekçi öyküler.